Web Sitesi Değerlendirme Kriterleri

Nelere puan verilir, hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir?

Merhabalar,

Bu yazımızda web sitesi değerlendirme kriterleri nelerdir, bir yarışma olsa nelere puan verilir konularında bilgiler vereceğim.

Tabii ki bu puanlama olayında herkes tarafından kabul görmüş bazı kriterler vardır. Öte yandan, web sitenizi diğer sitelerden ayıran diğer bazı kriterler de vardır.

Genel olarak başlıkları şu şekilde oluşturabiliriz:

Genel

 • Genel Erişilebilirlik
 • HTML Kalitesi
 • Navigasyon & Bağlantılar
 • Yasalara uygunluk

Tasarım

 • Grafik Tasarımı
 • Estetik ve Güzellik
 • Sıralama ve genel yerleşim planı
 • Entegrasyon

İçerik

 • Amaç
 • İnsan Etkileşimi
 • Bilgi Süreci
 • Yazılı İfadeler
 • Ayrıntılara verilen önem

Orjinallik

 • Yenilikler ve Yan (lateral) Düşünme
 • Yaratıcılık
 • Teknoloji
 • Diğerlerinden ayrılabilir olma
 • Vizyon

Profesyonellik & Etkinlik

 • Müşteri Hizmetleri & Müşteriye Saygı
 • Değerler
 • Odak Noktası
 • İleri Düzeydeki Bileşenler
 • Genel Site Etkinliği

Bu başlıkların daha ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış halini buradan indirebilirsiniz.


Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'nün önceki yıllarda düzenlediği okullar arası web sitesi yarışması değerlendirme kriterleri şu şekildedir:

Görsel Tasarım (30 Puan)

 1. Renk Uyumu (3 puan) 
 2. Yerleşim Düzeni (7 puan) 
 3. Okunabilirlik (5 puan) 
 4. Çözünürlük (3 puan) 
 5. Menü Tasarımı (7 puan) 
 6. Site tasarımının özgünlüğü (5 puan)

İşlevsellik (30 Puan)

 1. Sayfa Boyutundan Kaynaklanan Erişim Hızı (6 puan) 
 2. Kullanılabilirlik (6 puan) 
 3. Güncellik (5 puan) 
 4. Site İçi Arama (1 puan) 
 5. Site Haritası (2 puan) 
 6. Site içeriğinin interaktif olarak güncellenebilmesi (2 puan) 
 7. Mantıksal Akış (6 puan) 
 8. Kırık link bulunmaması (2 puan)

İçerik (40 Puan)

 1. Atatürk Köşesi (5 puan) 
 2. Okul Tanıtımı (5 puan) 
 3. İletişim Bilgileri ve Yeterliliği (3 puan) 
 4. Okul Yönetimine ve Öğretmene Hizmet (4 puan) 
 5. Öğrenciye Hizmet (4 puan) 
 6. Veliye Hizmet (4 puan) 
 7. Mezunlara yönelik hizmetler (4 puan) 
 8. Sosyal Çevreyle Etkileşim (2 puan) 
 9. Bölgesel Tanıtım (3 puan) 
 10. İmla kurallarına uygunluk (2 puan) 
 11. Amaca Uygun Linkler (2 puan) 
 12. İngilizce tanıtım (2 puan)

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Altın Örümcek Web Ödülleri Yarışmasının değerlendirme kriterleri ise şu şekildedir:

Altın Örümcek Web Ödülleri toplam 10 kritere göre değerlendirilir;
 1. Tasarım
  Site tasarımının kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarına göre ne derecede başarılı olduğu değerlendirilir. Tasarım sitenin görünümüdür. İyi olarak nitelendirilebilecek tasarım, yüksek kalitede, amaca uygun ve verdiği mesajı destekler nitelikte olmalıdır. Sadece hoş bir giriş sayfası olmaktan ötedir. Kullanılan görsel dilin bir bütünlük içinde olması ve objelerin bu amaca hizmet eden şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.
 2. Navigasyon
  Site akışının ne kadar kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir nitelikte yapılandırılmış olduğu değerlendirilir. Sitenin yapısı ve akışı, içeriğin organizasyonunu, bilginin önceliğini, sitede kullanılan metodu gösterir. Yapısı ve akışı iyi olan siteler, tutarlı, açık ve aradığınızı sezgi yoluyla rahatça bulabildiğiniz sitelerdir. Bu tür sitelerde oluşturulan zihinsel model, aradığınız bilgiyi nerde bulacağınızı, tıkladığınızda karşınıza neyin çıkacağını bilmenizi sağlar. Akışın iyi olması da, gitmek istediğiniz yere en hızlı şekilde gidebilmeniz ve sitenin içeriğinin derinlik ve genişliğine kolayca giriş yapabilmenizle anlaşılır.
 3. İçerik
  Sitenin içeriği, hedef kitleye uygunluk, güncellik ve ilgi çekicilik açısından değerlendirilirken, sitedeki metinlerin, gerekli mesajları ne kadar etkin aktarabildiği de dikkate alınır. İçerik, sitede verilen bilgidir. Sadece metinden ibaret değildir. Müzik, ses, animasyon ya da video görüntüleri, sitede iletişimi sağlayan her türlü araç içerik olarak nitelenebilir. İyi olarak değerlendirilecek içerik, amacına uygun olan, izleyici için cazip ve alakalı olan içeriktir, Web için geliştirildiği, kısa, açık ve anlaşılır olmasından anlaşılmalıdır. İyi içerik, fikrini ortaya koyar, bir sesi ve bakış açısı olur. Bilgi verici, kullanışlı ya da eğlenceli olabilir ama her zaman daha fazlasını istemenizi sağlar.
 4. Teknoloji
  Sitenin, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için teknolojiyi ne derecede başarı ile kullanabildiği değerlendirilir. Farklı platformlar ve farklı tarayıcılar ile olan kullanım başarısı da değerlendirmeye dahil edilir. 
 5. Etkileşim
  Kullanıcıların, site sahibi ile ne derece kolay ve etkin şekilde etkileşim ve iletişime geçebildiği değerlendirilir. Etkileşim (interaktivite), ziyaretçinin aktif olarak katılımına izin veren sitedir. Etkileşimin iyi olması, ziyaretçinin daha sonra ne tıklayacağını seçmesinden ötedir. Kullanıcının almasına ve vermesine olanak sağlar. Ziyaretçinin sadece seyirci değil katılımcı olmasını sağlar. Etkileşim, web ortamını diğer mecralardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Etkileşimin olması, sizin webi kullanırken, sadece bir gazete, dergi okumaktan, TV seyretmekten öte bir şey yaptığınız duygusunu pekiştirir. 
 6. Pazarlama
  Sitenin, çevrimiçi pazarlama konusundaki etkinliği değerlendirilir. Örneğin, sitenin arama motorlarındaki görünürlük seviyesi; konusu ile ilgili kelimelerle yapılan aramalarda listelenme derecesi; kurumsal kimliğini yansıtma başarısı gibi kriterler dikkate alınır. 
 7. Yaratıcılık/Yenilik
  Sitenin, mimari, tasarım, içerik ve teknoloji açısından ne derecede yaratıcı ve/veya yeni yaklaşımlar sunabildiği değerlendirilir.
 8. Gizlilik Politikası/ Bilgi Güvenliği
  Sitenin kullanıcı bilgilerinin gizliliğine ve güvenliğine yönelik politikalarının oluşturulup oluşturulmadığı, gerekli açıklamalar ve önlemlerin yeterliliği değerlendirilir. 
 9. Genel Deneyim/Kullanılabilirlik
  Genel deneyim, yukarıda belirtilen değerlendirme kriterlerinin tümünü içerir ama aynı zamanda birinin olmasını ya da olmamasını kaldırabilecek manevi değerleri de kapsar. Birinin siteyi düzenli olarak ziyaret etmesi, bülten için kayıt olması, arkadaşlarına e-postayla tavsiye etmesi, sitede bir süre kalması, sitenin merak uyandırdığı, ziyaretçinin ayrıcalıklı bir deneyim yaşadığı anlamına gelir. 
 10. Görme Engellilere Uygunluk

(Altın Örümcek Değerlendirme Kriterleri sayfasından alınmıştır.)

 

Web sitesi hazırlarken sanırım nelerin önemli olduğu bu bilgilerden anlaşılmaktadır. Herkese çalışmalarında bu kriterleri göz önünde bulundurmasını tavsiye ediyorum.