İlk programımız

Bu ilk yazımda programcılığa yeni başlayan arkadaşlara yönelik, basit bir program yazayım istedim :)

Öncelikle herkese merhabalar. Bundan sonra ağırlıklı olarak programlama dünyası ile ilgili olmak üzere çeşitli konularda yazılar yazmaya çalışacağım.

Çok eskiden beri gelen bir geleneğe ben de uymak istedim. Hani şu meşhur "Hello world!" ü hepiniz bilirsiniz. Ben de bu ilk yazımda en basit anlamda bir program örneği verip, derleyip çalışmasını hep birlikte görelim istedim. Diyeceksiniz ki, iyi de ne var ki bu programda. Öyle düşünmeyin. Sonuçta bu yazıyı, programcılığa yeni adım atmış arkadaşlar da okuyacaklar. Dolayısıyla işe temelden başlamak pek çok kişi için gerekli bir adımdır.

Lafı fazla uzatmadan ilk programımıza geçelim.

Bunun için öncelikle; Microsoft Visual Studio programımızı açıyoruz. "File » New » Project" menüsünden karşımıza çıkacak pencereden "Visual C#" dilini ve "Console Application" proje şablonunu seçiyoruz.

vs new project

"Console Application", "Windows Application", vd. hakkında daha sonra ayrıntılı bir yazı yazacağım.  O yüzden şimdilik bunlar da neyin nesi demeden ilk programımıza devam edelim.

Name alanından programımıza bir isim verelim. Örnek olarak "MerhabaDunya" ismini verebilirsiniz. Location ise projenin nereye kayıt edileceğini belirtir. Bunlar sizin değiştirebileceğiniz değerler.

OK butonuna basarak projemizi oluşturalım.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;

namespace MerhabaDunya
{
  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
    }
  }
}

Karşımıza gelen ekranda bunlar varsayılan olarak gelmektedir. Biz istediğimiz iş olan ekrana "Merhaba Dünya!" yazısını yazdıralım şimdi. 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;

namespace MerhabaDunya
{
  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.WriteLine("Merhaba Dünya!");
    }
  }
}

Console; bizim eskiden alışık olduğumuz DOS ortamını (hani o eski DOStumuz, siyah/beyaz işletim sistemimiz.) temsil etmektedir. WriteLine ise ekrana yazı yazdırır. Çift tırnaklar arası ifadeler, C#'ta salt metin ifadelerdir. Dolayısıyla ekrana aynen yazdırılacaktır.

Şimdi "F5" tuşu ile veya "Debug » Start Debugging" menüsünden projemizi çalıştıralım.

Diyeceksiniz ki: "ekrana ufak bir pencere geldi ve gitti." :) Programımız çalıştı, ekrana istediğimiz bilgiyi yazdı ve kapandı. Bundan daha doğal birşey de olamaz zaten. "Ctrl_F5" veya "Debug » Start Without Debugging" menüsü ile çalıştırdığımızda ekran çıktımızı görebiliriz. :)

Ya da daha güzel bir çözüm: Console.WriteLine satırından sonra boş bir satır oluşturalım ve şunu yazalım:

      Console.WriteLine("Merhaba Dünya!"); 
      Console.ReadKey(); 

Böylece ekrana yazımızı yazdıktan sonra, bir tuşa basana kadar bekliyoruz. Şimdi işte F5 ile çalıştırabiliriz. :)

merhaba dünya

Ben de bu ilk programımızla beraber, programcılığa yeni başlayan tüm arkadaşlara "Hoşgeldin" diyorum.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere.