Okul ve Kurumlar İçin Web Sitesi

Resmi / özel okul ve kurumlar için web sitesi. Not: kendi ürünüm. :)

Okul ve Kurumlar İçin Web Sitesi

Bundan 2 sene önce İstanbul İl Milli Eğitim  Müdürlüğü'nün resmi web sitesi istanbul.meb.gov.tr için çalışmalar yapmıştık. Çalışmamız yaklaşık 1 ay kadar sürmüştü. Yalnız bu çalışmayı yürütürken dedim ki, başka okul ve kurumlar da bu ortaya çıkardığımız üründen faydalanmak isteyebilir, dolayısıyla siteyi buna uygun yapayım ki istediklerinde anında hazır olsun siteleri.

Bunları düşünerek, siteye 3 farklı şekilde çalışan bir İYS (İçerik Yönetim Sistemi, CMS) yerleştirdim.

 • Tek Sayfa: Belirli bir duyuru yayınlama, günlük bir mesaj verme, hava durumu, harita, vb. gibi sitenin geriye kalan kısmıyla ilgisi olmayan bağımsız sayfalar.
 • Haberler mantığı ile çalışan sayfalar: Haberler, duyurular, eğitim bağışçıları, öğretmenlere duyurular, vb. mantıkla çalışır. Sayfaya girildiğinde girilen içerikler listelenir, başlığa tıklandığında detay sayfası gösterilir.
 • Bölümler mantığı ile çalışan sayfalar: Burası başlı başına ayrı bir bölüm olarak değerlendirilir. Ana menü gizlenir, bölüme eklenen menü başlıkları menü yerine gösterilir. Sonsuz menü, menü altına sonsuz alt menü eklenebilir.

Bu İYS ile her derece ve kademeden okul ve kurumun web siteleri hazırlanabilir. (Bakanlık, Genel Müdürlük, İl / İlçe MEM, Kaymakamlıklar, Resmi / Özel Okullar, vb.)

Diğer Özellikler

Site, günümüz web standartları kullanılarak tasarlanmış olup, site ziyaretçilerinin ve site yönetim panelini kullanan operatörlerin en hızlı ve en kolay işlem yapabilmesine yönelik her türlü özelliği barındırmaktadır.

Sitenin neredeyse tamamı parametrik yapıda olup, kendi kendine gelişebilme yeteneğine sahiptir. Daha açık bir ifadeyle, site genelinde kullanılan 3 farklı içerik yönetim sistemi ile ana menüye her türlü başlık eklenebilmekte ve bu başlıkların içerisine sonsuz adet alt başlık ve içerik girilebilmektedir.

Sitenin yönetim panelinde, her türlü zengin içeriğin rahatlıkla girilebilmesi amacıyla, güçlendirilmiş pek çok özellik barındıran bir html editör kullanılmıştır. Bu editör sayesinde, bilgisayar okur/yazarı olan herkes, herhangi bir kelime işlemci programını kullanıyormuş gibi site içeriğini zorlanmadan yönetebilmektedir.

Sitenin çeşitli bölümlerine bilgi girişinin, o bölümle ilgilenen kişilere veya bölümlere yaptırılabilmesi amacıyla, (Örn: Strateji Geliştirme menüsü ve altındaki içeriklerin, Strateji Geliştirme Bölümü?ne devredilmesi gibi) siteye gelişmiş çok katmanlı güvenlik modülü eklenmiştir. Bu modül sayesinde, site yöneticisi istediği kadar operatör hesabı oluşturabilmekte, operatöre sitenin sadece ilgili yerlerine erişim izni verebilmekte ve bu sayede operatörler, sadece yetkisi olan modüllerle ilgili işlemleri gerçekleştirebilmektedirler.

Siteyi ziyaret eden kişiler, İletişim sayfasından her türlü görüş, öneri ve dileklerini direkt olarak yazabilmektedirler.

4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, siteye Bilgi Edinme modülü eklenmiştir. Bilgi edinme başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, site üzerinden bu başvurularını gerçekleştirebilmekte ve daha sonra online olarak başvuru durumunu sorgulayabilmektedirler. Kötü kullanımı engelleme maksadıyla ve gerektiğinde ilgili mercilere bilgi vermek amacıyla başvurular tarih, saat ve IP bilgileri ile beraber veritabanına eklenmektedir.

Teknik Özellikler

 • Tasarımda Web 2.0 standartlarına uyulmaya çalışılmıştır.
 • Sitenin programlanması ASP.NET teknolojisi kullanılarak C# dilinde gerçekleştirilmiştir.
 • Günümüz yazılım teknolojilerine uygun olarak, katmanlı mimari kullanılmıştır.
 • Sitenin gerekli görülen yerlerinde AJAX, Web Servisleri ve CAPTCHA teknolojilerinden faydalanılmıştır.
 • Veritabanı yönetim sistemi olarak MySQL 5.1 versiyonu kullanılmıştır.
 • Site her türlü saldırıya karşı kendini koruma mekanizmasına sahiptir.
 • Site tüm mevcut tarayıcılarla (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari, Opera) uyumlu haldedir.
 • Sitenin tüm linklerinde akıllı URL?ler kullanılmıştır.
 • Arama motoru optimizasyonuna dikkat edilmiştir.

Site Sürümleri

Sitenin Kurumlar ve Okullar için olmak üzere 2 farklı sürümü bulunmaktadır.

Kurumlar;

Atatürk Köşesi, Yönetici Bilgileri, Bölümler, Okul ve İlçe Bilgileri, Haberler/Duyurular, İhaleler, Çoklu Ortam Arşivi, Etkileşimli Takvim, Bilgi Edinme, İletişim, Bilgi Giriş Formları, Faydalı Linkler, RSS Servisi, Sayfa Altı ve Menü Altı logolar, Site Haritası, Görme Engelliler için özel sayfalar, Site içi aramalar, Favori Linkler, İngilizce sayfalar, ...

Ve siteye özel İçerik Yönetim Sistemi ile sınırsız sayıda ekleyebileceğiniz diğer başlıklar. (Örn: Eğitim Bağışçılarımız, Teftiş, AR-GE, Diğer Faaliyetler, Önemli Dosyalar, İzcilik, Okul Aİle Birliği, TKY, Kulüp/Dernekler, ... aklınıza ne geliyorsa.)

Okullar;

Kurum versiyonunda bulunan, Bölümler, OKul/Kurum Bilgileri, İlçe Bilgileri bu sürümde bulunmamaktadır.

Bunun dışında kurum sürümünde olmayıp okul sürümünde olan başlıklar: İş İlanları, Anketler, Mezunlar, Ziyaretçi Defteri, Yorum Modulü, Tavsiye Linkler.

Referanslar

İletişim:

Siz de bu sitelerden bende de olsun diyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfa Önizlemeleri:

Büyütmek için resimlere tıklayabilirsiniz.