FAVICON Kullanımı

Ne, nerede, nasıl, neden? :)

Favicon Nedir?

Favicon terimi İngilizce ?Favorites Icon?dan kısaltılmıştır. Bu favicon dosyası siteniz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de site adınızın baş kısmında görünecektir. Faviconlar özellikle siteyi sık kullanılanlara eklediğinizde listede kolayca bulunmasını sağlar. Yani bir anlamda o site için simgedir, bayraktır. Site simgesi ifadesi de favicon terimin Türkçedeki karşılığı olmaktadır.

Her ne kadar bilişim sözlüklerinde favicon için sıksimge terimi kullanılsa da site simgesi ifadesi bizce faviconu çok daha iyi açıklamaktadır. Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler. Fakat genel olarak .ico uzantılı dosyalar favicon olarak kullanılmaktadır.

Peki oluşturduğunuz favicon?u nasıl kullanacaksınız ?

Çok basit. Favicon kullanmak istediğiniz sayfanın <head> </head> tagları arasına aşağıdaki kodu eklemelisiniz. Koddaki href kısmı favicon.ico resminizin yerini belirler. Mesela aşağıdaki html kodunda favicon.ico dosyası ana (kök) dizinde bulunmaktadır.

...
<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico" type="image/x-icon" />
...

Favicon kullanmanın faydaları:

  • Favicon kullanırsanız ziyaretçileriniz sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde site adınızın hemen önünde favori ikonunuz yer alacaktır. Böylelikle sitenizin kolayca bulunabilmesini sağlayacaktır.
  • Arama motorları sitenizi indekslerken yada web tarayıcıları sitenizi ziyaretçilere gösterken favicon.ico dosyasına erişmeye çalışırlar, bu dosya yoksa sunucu hata dosyasına dosyanın bulunmadığını belirten bir satır ekler. Siteniz çok hit alan bir site ise bu zamanla log dosyalarınızın çok fazla büyümesine ve sunucunuzun yavaşlamasına yol açar.
  • Ziyaretçi sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturursa, kısa yol simgesi favicon resmi ile siteniz ayıredici bir şekilde masaüstünde yer alacaktır.
  • Genellikle site tasarımı ile aynı stile sahip olan, 16×16 ve 32×32 piksel büyüklüğündeki faviconlar sitenin tasarımının, dolayısıyla renk ve genel stilinin ziyaretçinin zihninde kalmasına yardımcı olmakta, ziyaretçinin beyninde küçük de olsa yer edinmektedirler. Dolayısı ile sitenizi bu küçük favicon ile artık tanıyor olmaktalar.
  • Favicon, sitenizin markalaşmasına katkı sağlar.
  • Favicon, amatör veya profesyonel tüm web sitelerinde kullanılmalıdır.
  • Favicon, küçük bir dosyadır ve genellikle pek önemsenmez fakat katkısı azımsanmayacak kadar büyüktür.

Favicon oluşturmak için kullanabileceğiniz siteler:

Kaynak:
http://www.sitesimgesi.com/
http://www.acemiblogcu.com/favicon-nasil-olusturulur/