20 June 2019 Thursday
Twitter

Linkx.me ve diğerleri

Linkx.me ve diğerlerini karşılaştırın, farkı kendiniz görün.. :)

Linkx.me ve diğer kısaltma servisleri arasındaki farkını görebilmek için tabloyu lütfen dikkatle inceleyiniz.

Aşağıdaki metinde bu tablodaki sütunlarla ilgili olarak bazı açıklayıcı bilgiler yer almaktadır. İlginizi .çekebilir.

Bu arada son istatistikler:

  • 12.000+ URL
  • 685.000+ tıklama
  • 730+ üye


Twitter tarzı sitelerin popüler olmaya başladığı bir dönemde URL kısaltma servisleri de yaygınlaşmaya başladı. Birçok popüler URL kısaltma servisi var ve her geçen gün yenileri de ortaya çıkıyor. Yaptıkları iş olarak bakıldığı zaman hepsi aynı görünse de, aslında aralarında bazı farklılıklar bulunuyor. Eğer önemli birşey paylaşacaksanız, o zaman kullanacağınız servisi incelemenizde fayda var.

Bu servislerin herkes açısından farklı bir önemi olabilir. Bazı kişiler için karakter sayısı önemli, bazı kişiler için hız, bazı kişiler için ise süreklilik önemli olabilmekte. Bunların yanında spam hareketleriyle birlikte güvenlik gibi konuların da önemi artıyor. Cevap aranabilecek bazı sorular şunlar olabilir:

Kullanılan servis yeterince kısa mı?
Süreklilik sözkonusu mu? 1 sene sonra da bağlantılar aktif olacak mı?
Hızlı çalışıyor mu?
Spam karşısında önlem alıyor mu?
İhtiyaçlara özel hizmetler sunuyor mu?

Bu sorular, herkes tarafından az çok tahmin edilebilecek ve aynı zamanda da yaygın bir şekilde sorulan sorulardır. Ama aslında incelenmesi gereken şeyler sadece bunlarla sınırlı değil. Ben bilinen bazı URL kısaltma servislerini incelemeye çalışacağım. Şüphesizdir ki bilmediğim, bulamadığım ve ben bu yazıyı yazdıktan sonra yeni çıkacak olan servisler de vardır. Yazmadığım, unuttuğum servisler için özür dilerim. Bildiğiniz servisleri siz de listeye ilave edebilirsiniz. Ben bir değerlendirme örneği sunmak amacıyla listeme bunları alıyorum. Bunların dışındaki servisleri siz kendiniz de değerlendirebilirsiniz.

Listede 3 ana renk kullandım. Önemli olan bölümlerde yeşil ve kırmızıyı, nötr olan bölümlerde ise turuncu kullandım. Eğer önemli olan özellik serviste varsa yeşil ile, yoksa kırmızı ile belirtildi.

1. Yönlendirme Türü

Uzun bir adresi kısaltıyorsunuz ve yeni üretilen kısa adres yönlendirme işini yapıyor. Eğer bu sizin için yeterli ise sorun yok. Ama arka planda ne oluyor? Hiç merak ettiniz mi? 4 tip yönlendirme var. Bunlar tiplerine göre numaralandırılmışlar. 301, 302, 303 ve 307 numaralı yönlendirmeler. Hepsi aynı işi yapsa da, yönlendirme yapan sayfanın başlık bilgisi bu numaralarla belirlenmektedir. En çok kullanılan ve bilinen yönlendirme tipi klasik olan 302`dir. Sayfaya "Bulundu" başlık bilgisini ekler. 301 yönlendirmesi, sayfaya "Mutlak Taşındı" başlık bilgisini; 303 yönlendirmesi alternatif sayfa önerir ve 307 ise "Geçici Yönlendirme" başlık bilgisi eklemektedir.

301 - Moved Permanently (Mutlak Olarak Taşındı)
302 - Found (Bulundu)
303 - See Other (Diğer bkz.)
307 - Temporary Redirect (Geçici Yönlendirme)

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.